Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/tempuspolska/ftp/bohme.info/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/tempuspolska/ftp/bohme.info/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2758

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/tempuspolska/ftp/bohme.info/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2762

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/tempuspolska/ftp/bohme.info/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3689
Wyjazd studyjny – Bohme.info

W sobotę 27 stycznia 2018 roku grupa pasjonatów z Polski i Niemiec udała się śladami Jakuba Böhme.

Jakub Böhme – był filozofem i mistykiem urodzonym w 1575 roku w Starym Zawidowie. Zmarł 49 lat później w Görlitz. Mimo ogromnego wpływu, jaki wywarł na współczesnych mu i późniejszych wizjonerów, filozofów, uczonych i artystów całego świata, wciąż jest postacią, o której zwłaszcza polscy mieszkańcy przygranicza niewiele wiedzą.

Wyjazd studyjny, w którym wzięło udział ponad 70 osób z Polski i Niemiec , był drugą częścią projektu „Transgraniczne inicjatywy: Śladami Jakuba Böhme”, którego twórcami są Fundacja EkoRegion ze Zgorzelca oraz partnerzy Güsa e.V. z Görlitz i miasto Zawidów.

Pierwsza część projektu, skierowana do uczniów szkół polskich i niemieckich, odbyła się 14 grudnia 2017 roku. Uczniowie z Zawidowa oraz młodzież z zaprzyjaźnionych niemieckich szkół: Oberschule”Klaus Riedel” z Bernstadt oraz Freie Waldorfschule Görlitz „Jacob Böhme” z Görlitz wraz z opiekunami spotkali się w Zawidowie aby rozmawiać o Jakubie Böhme. Młodzi uczestnicy dowiedzieli się jaki wpływ miał Jakub Böhme na Górne Łużyce, poznali oddziaływanie jego dzieła na potomnych, uzupełnili też wiedzę o jego życiu i twórczości. Dzień zakończyła zacięta rywalizacja mieszanych, polsko-niemieckich drużyn, której tematem były fakty dotyczące łużyckiego mistyka i filozofa.

Podczas wyjazdu 27 stycznia dorośli uczestnicy wycieczki poruszali się wśród miejsc szczególnych dla życia Böhme’go. Dzięki temu mieli okazję zrozumieć źródła jego twórczości, ale też specyfikę miejsca, w którym mieszkał.

„Wciąż za mało wiemy o postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na tyle innych genialnych umysłów – choćby Izaaka Newtona czy Adama Mickiewicza. Warto przypominać i umieszczać wiedzę o nim w konkretnym kontekście – miejsca, w którym się urodził, miejsc, w których bywał i pisał, w końcu – miejsca, w którym zmarł” – mówi Tomasz Żółkiewicz, prezes Przewodniczący Rady Fundacji EkoRegion, pomysłodawca projektu.

W trakcie wycieczki między dwoma brzegami Nysy Łużyckiej, uczestnicy wysłuchali również w Państwowej Szkole Muzycznej w Zgorzelcu koncertu poświęconego Jakubowi Böhme.

Całość projektu zakończy planowana na 24 lutego konferencja „Śladami Jakuba Böhme”, w której udział wezmą prelegenci z obu krajów. Konferencja odbędzie się w Ośrodku Kultury w Zawidowie.

Projektowi towarzyszą druki okolicznościowe (folder o filozofie i mapa regionu, z zaznaczonymi miejscami ważnymi dla niego), oraz wystawa prezentowana po obu stronach Nysy.

Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska– Saksonia 2014-2022 oraz ze środków budżetu państwa.

logo_partnerzy